[start]

[koniec]

Określanie patotypów agrofagów na potrzeby kontroli wykonywanych przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa

Osoba odpowiedzialna (w instytucie badawczym): dr hab. J.Przetakiewicz, dr A.Podlewska-Przetakiewicz

CEL:

Celem zadania jest określanie patotypów grzyba Synchytrium endobioticum oraz mątwika ziemniaczanego (G. rostochiensis) i mątwika agresywnego (G. pallida) na potrzeby kontroli wykonywanych przez PIORiN.

UZASADNIENIE:

Przepisy, określające zasady zwalczania niektórych ważnych gospodarczo agrofagów kwarantannowych dla Unii, uzależniają podejmowane działania kwarantannowe, określane w decyzji administracyjnej wydawanej przez wojewódzkiego inspektora ochrony roślin i nasiennictwa, od wykrytych patotypów tych agrofagów. W postępowaniu kwarantannowym dopuszcza się bowiem do uprawy na porażonych gruntach wyłącznie odmiany roślin-gospodarzy tych patogenów lub szkodników, odporne na stwierdzony patotyp. Dotyczy to w szczególności:

  1. sprawcy raka ziemniaka – grzyba Synchytrium endobioticum, którego zasady zwalczania określa rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 5 sierpnia 2004 r. w sprawie szczegółowych sposobów postępowania przy zwalczaniu i zapobieganiu rozprzestrzeniania się grzyba Synchytrium endobioticum (Dz. U. z 2014 r. poz. 1782, z późn. zm.);
  2. mątwików, których metody zwalczania określa rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 13 października 2010 r. w sprawie szczegółowych sposobów postępowania przy zwalczaniu i zapobieganiu rozprzestrzeniania się mątwika ziemniaczanego (Globodera rostochiensis) i mątwika agresywnego (Globodera pallida) (Dz. U. z 2016 r. poz. 1288, z późn. zm.).

W ramach zadania prowadzone będą zatem badania mające na celu identyfikację stwierdzonych patotypów grzyba Synchytrium endobioticum i mątwików, w ramach kontroli prowadzonych przez PIORiN. Uzyskiwane wyniki będą stanowiły podstawę dla decyzji administracyjnych określających zasady zwalczania tych organizmów. 

Bezpośrednim odbiorcą wyników będzie PIORiN – wyniki przeprowadzonych analiz będą stanowiły podstawę dla określenia postępowania kwarantannowego w przypadku stwierdzenia występowania. Skuteczne eliminowanie ognisk występowania agrofagów kwarantannowych dla Unii leży jednak w interesie krajowych producentów rolnych. 

Miernik monitorujący postęp prac realizacji zadania  

Liczba publikacji (raportów zbiorczych) – 2