Kierownik projektu: dr hab. Mirosław Nowakowski, prof. nadzw. IHAR-PIB

Planowany okres realizacji: 11 miesięcy: 01.2016-11.2016

Cel projektu

Celem badań jest opracowanie efektywnej, alternatywnej do metody chemicznej, ochrony roślin ziemniaka przed Globodera rostochiensis oraz buraka cukrowego przed Rhizoctonia solani, Aphanomyces cochlioides, Cercospora beticola i nosicielem wirusa rizomanii, Polymyxa betae.

Oceniona zostanie skuteczność wybranych ekstraktów zawierających związki pochodzenia roślinnego, które po pozytywnym wdrożeniu będą mogły być stosowane w formie zaprawy nasion (w otoczce) oraz aplikowane do gleby i na rośliny, w tym zwłaszcza substancje bioaktywne zawarte w gorczycy białej i rzodkwi oleistej, które wykazują działanie hamujące rozwój szeregu agrofagów.

Udowodnienie w badaniach korzystnych efektów stosowania ekstraktów z gorczycy i/lub rzodkwi pozwoli na uznanie ich za substancje podstawowe, przydatne w ochronie roślin. Końcowym etapem projektu będą prace mające na celu przygotowanie do wdrożenia w warunkach polowych przyjaznej dla środowiska metody ochrony ziemniaka i buraka cukrowego, z zastosowaniem wybranych, skutecznych i tanich ekstraktów z substancjami bioaktywnymi, które będą ograniczać porażanie ziemniaka przez G. rostochiensis oraz buraka cukrowego przez R. solani, C. beticola, A. cochlioides oraz wektora wirusa BNYVV - P. betae.

Data opublikowania wyników badań: grudzień 2016

Wyniki z prowadzonych badań będą dostępne na stronie IHAR-PIB: www.ihar.edu.pl

Rezultaty projektu będą dostępne nieodpłatnie dla wszystkich przedsiębiorstw działających w sektorze rolniczym.



Załączniki: