Tytuł projektu: [start]Opracowanie modeli kalibracyjnych dla spektrometru NIRS o zakresie widma 400-2500 nm dla oznaczania glukozynolanów, białka, NDF, ADF oraz steroli i badania zmienności tych związków w roślinach oleistych. [koniec]
Kierownik projektu: dr K. Michalski
Planowany okres realizacji: 2014-2020

Streszczenie:

Analiza w bliskiej podczerwieni (NIR), która weszła do szerokiego zastosowania w latach 90, ciągle się rozwija i znajduje coraz inne zastosowania w analizie związków organicznych i materiałów roślinnych oraz zwierzęcych. Najważniejsze obecnie staje się budowanie odpowiednich modeli kalibracyjnych, pozwalających na dobrą estymację wyników. Do tego celu konieczne jest zebranie odpowiednio dużej i zróżnicowanej bazy próbek pozwalającej na stworzenie równań odpornych na nieprzewidziane czynniki (zmiany glebowe, klimatyczne, GMO). Najbardziej istotnymi związkami analizowanymi w rzepaku są glukozynolany uważane za odpowiedzialne za ochronę roślin przed chorobami i szkodnikami a jednocześnie obniżające wartość paszową śruty. Pozostałe składniki -białko, tłuszcz, włókno (ADF i NDF) stanowią 95% masy nasion i informacja o ich zawartości w nasionach daje cenną wiedzę na temat przydatności nasion do produkcji oleju oraz śruty jako paszy. Kolejnym ważnym składnikiem, polepszającym wartość odżywczą oleju są stanole i sterole roślinne, obniżające stężenie cholesterolu w surowicy krwi poprzez częściowe hamowanie wchłaniania cholesterolu w jelitach.
Z uwagi na ciągle zmieniające się warunki środowiskowe i tworzenie nowych genotypów rzepaku konieczne jest stałe uzupełnianie baz danych aby uwzględnić możliwie dużą część wariancji występującej w naturze.

Cel:

Celem zadania jest zgromadzenie oraz ciągła aktualizacja reprezentatywnej bazy widm NIR próbek, w których metodą referencyjną oznaczone zostaną skład i zawartość glukozynolanów alkenowych, białka, włókna oraz steroli w oleju, które pozwolą na stworzenie wartościowych i precyzyjnych kalibracji dla badanych składników pozwalających na kompleksowe oszacowanie przydatności nasion do dalszych badań i selekcji wartościowego materiału.
Rezultatem badań ma być rozwinięta baza danych zawierająca próbki pochodzące z wielu lat oraz różnych warunków klimatycznych, która pozwoli na stworzenie modeli kalibracyjnych odpornych na nieoczekiwane zmiany w składzie nasion rzepaku.



Załączniki:

Wyniki za rok 2014
Wyniki za rok 2015
Wyniki za rok 2016
Wyniki za rok 2017
Wyniki za rok 2018
Wyniki za rok 2019
Wyniki za rok 2020
Prezentacja podsumowująca przeprowadzone badania w latach 2014-2020