Uprawy polowe metodami ekologicznymi. Badania i ocena substancji podstawowych stosowanych w ochronie roślin rolniczych w uprawie ekologicznej. Opracowanie przewodnika w zakresie rodzaju i sposobu stosowania substancji podstawowych w rolnictwie ekologicznym, z uwzględnieniem dotychczasowych badań i opracowań oraz dostępnej wiedzy, zgodnego z przepisami dotyczącymi środków ochrony roślin
Tytuł projektu badawczego wspieranego finansowo przez MRiRW: „Uprawy polowe metodami ekologicznymi. Badania i ocena substancji podstawowych stosowanych w ochronie roślin rolniczych w uprawie ekologicznej. Opracowanie przewodnika w zakresie rodzaju i sposobu stosowania substancji podstawowych w rolnictwie ekologicznym, z uwzględnieniem dotychczasowych badań i opracowań oraz dostępnej wiedzy, zgodnego z przepisami dotyczącymi środków ochrony roślin”.
Kierownik projektu: dr Grzegorz Gryń
Numer umowy o dofinansowanie badań: decyzja DEJ.re.027.2.2022
Celem projektu jest:
- Aktualna wiedza dotycząca efektywnej ochrony ekologicznej produkcji sadzeniaków ziemniaka jest niepełna i powinna zostać uzupełniona. Celem badań jest opracowanie skutecznej metody ochrony plantacji nasiennej w systemie uprawy ekologicznej przed agrofagami o największym znaczeniu w produkcji sadzeniaków.
- Użycie substancji podstawowych planuje się jako preparaty wspomagające standardową ochronę ziemniaków preparatami dozwolonymi do stosowania w rolnictwie ekologicznym. Pozwoli to na wytypowanie najskuteczniejszych kombinacji środków wspomagających zdrowotność i aktywujących naturalne systemy obronne rośliny w produkcji ekologicznej sadzeniaków ziemniaka.
- Badania laboratoryjne działania biobójczego wybranych substancji pochodzenia roślinnego mają na celu opracowanie preparatu służącego do zachowania zdrowotności przechowywania bulw sadzeniakowych oraz poprawy higieny miejsca magazynowania materiału rozmnożeniowego.
- Badania prowadzone będą w Zakładzie Integrowanej Uprawy Roślin Okopowych w IHAR-PIB w Bydgoszczy oraz w gospodarstwie ekologicznym w powiecie inowrocławskim.
Opublikowanie wyników badań z bieżącego sezonu wegetacyjnego planowane jest w terminie do 15 listopada 2022 r. Wyniki zostaną udostępnione na stronie: www.ihar.edu.pl.